April 24, 2025

Gjødslingsstrategi i høstkorn

ved: Bernt Hoel

Det rapporteres om mange fine høstkornåkere med godt potensial etter en snill vinter. Vårgjødslinga er gjennomført, neste gjødslingstiltak er å sørge for tilstrekkelig N-forsyning til strekningsfasen, da opptaket øker betydelig. Følg med på værmeldinga og sørg for å time første delgjødsling sånn at åkeren om mulig kan få noe nedbør mellom gjødsling og starten av strekningsveksten.

I sum for de to første gjødslingene viser det seg ofte at 14-17 kg N/daa er et fornuftig nivå til normalt, gode bestand. Den første delgjødslingen ved begynnende strekning (stadium 30-31) er en nøkkel for å utnytte potensialet. Resultatene fra gjødslingsforsøk i høsthvete (NIBIO og NLR) de seinere årene illustrerer dette på en god måte. I tabellen er det valgt ut tre ulike N-nivå på første delgjødsling, det er 3, 6 og 9 kg N/daa gitt med YaraBela® OPTI-NS™ 27-0-0 (4S). Vårgjødslingen var den samme for alle tre, det var 8 kg N/daa gitt med YaraMila® Fullgjødsel. Og andre delgjødsling var også lik på de tre forsøksleddene, det var 3 kg N/daa gitt med OPTI-NS 27-0-0 (4S). I tabell 1 er resultatene fra forsøksfeltene i perioden 2020-2024 gruppert etter avlingsnivå.

Tabell 1. Effekt av ulike nivå på første delgjødsling (Stadium 30-31) med Yara Bela OPTI-NS 27-0-0 (4S) på avling og proteininnhold. Totalt 33 felt, 2020-2024, som er gruppert etter avlingsnivå, NIBIO/NLR. Kilde: Jord- og Plantekultur 2025.

tabell


Økningen av første delgjødsling fra 3 til 6 kg N/daa ga en meravling på 50 kg/daa ved avlingsnivåer over 600 kg/daa, og økning fra 3 til 9 kg N/daa ga hele 75 kg/daa meravling. Proteininnholdet økte også med stigende N-mengde gitt ved første delgjødsling. Særlig i laveste avlingsgruppering (< 600 kg/daa) var proteininnholdet høyt, men det endte over grensa for mathvete også ved høyere avlingsnivåer.

Vårgjødslinga pluss første delgjødsling skal sikre god N-forsyning til den viktige strekningsfasen. Fra flaggbladstadiet og utover vurderes så behovet for N-nivå på andre delgjødsling. Da er N-Tester et godt hjelpemiddel, den er kalibrert for intervallet vekststadium 37-59 i høsthvete, samt vekststadium 32-45 i høstrug. Bruk også Atfarm aktivt, der både biomassekartet og N-opptakskartet gir nyttig kunnskap om situasjonen i din åker. Egne null- og maksruter er enkle og gode hjelpemidler for å vurdere N-bidrag fra jorda og gjødslingsbehov. N-målingene i forsøksfelt i høsthvete i samarbeid med NLR og NIBIO er snart igang og vi oppfordrer til å følge med på disse.

I høstkornet er bladgjødsling med YaraVita® aktuelt ved begynnende strekning og åkerne kan raskt komme dit. Avlingsregistreringer og andre observasjoner har vist god effekt av YaraVita® de siste sesongene. YaraVita® Gramitrel®, YaraVita® Mantrac Pro® og YaraVita® Solatrel® er de mest aktuelle preparatene, les mer her. Husk å sjekke blandetabeller dersom YaraVita-produktet skal blandes med andre preparater.

Megalab® bladanalyser er et godt hjelpemiddel for å avdekke skjulte næringsmangler i åkeren. Ta ut bladprøver i høstkornet, så er du i forkant og kan gjøre tiltak mot eventuelle næringsmangler.